Čo bude definovať úspech startupov v roku 2025?
STARTUPY 8. 1. 2025
S každým novým rokom prichádzajú otázky o tom, čo nás čaká – a vo svete startupov je táto neistota ešte o niečo väčšia. Rok 2025 nebude výnimkou – čakajú nás technologické inovácie, tlak na udržateľnosť a nové výzvy, ktoré môžu významne pretvoriť aj podnikateľské prostredie. Aby sme lepšie pochopili, aké trendy budú formovať startupovú scénu a ktoré slovenské startupy môžu zažiariť, oslovili sme tých, ktorí sú jej súčasťou. Ich odpovede prinášajú inšpiráciu aj cenné rady pre všetkých, ktorí chcú byť pri tom.
2. Čo by mohli slovenské startupy urobiť, aby lepšie konkurovali na medzinárodnej scéne?
Tamara Krištúfková, Community & Project Manager, Seed Starter Slovenskej sporiteľne
Slovenské startupy často potrebujú zlepšiť svoje zručnosti v oblasti predaja. Mnohé z nich úspešne fungujú v rámci nášho regiónu, no narážajú na problémy pri škálovaní na európske či americké trhy. Preto, ak to dáva strategický zmysel, mali by zvážiť investíciu do skúseného sales manažéra. Ideálne je, ak taký človek pozná cieľový trh, má skúsenosti s jeho špecifikami a zároveň na ňom fyzicky pôsobí. Tieto faktory výrazne zvyšujú šancu na úspešné preniknutie na nový trh. Startupy by tiež mohli využiť rôzne nástroje a služby, ktoré im v tejto oblasti môžu pomôcť. Napríklad slovenský startup CloseRocket ponúka marketplace pre predajcov z rôznych krajín a zároveň pomáha so stratégiami na konkrétnych trhoch. Takéto riešenia môžu byť pre firmy cennou podporou pri ich expanzii.
Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing
Našim klientom, founderom, opakujeme, že slovenský a čiastočne aj stredoeurópsky trh je z hľadiska strednodobého rastu extrémne limitujúci. Preto odporúčame zvažovať launch produktu v prvej fáze na väčšom trhu, napr. v Nemecku, Veľkej Británii alebo aspoň v Poľsku. Vo všetkých týchto krajinách máme pobočku a môžeme im ľahko pomôcť.
Tomáš Halász, CEO & Co-founder TrollWall
Slovenské startupy by mali viac zamerať svoju pozornosť na oblasť predaja. Sales, sales, sales – to je kľúč. Zdá sa, že ide čiastočne aj o kultúrnu vec, pretože na Slovensku sa často nevieme prirodzene „predať“ a efektívne prezentovať svoje riešenia. Zlepšenie týchto schopností a väčší dôraz na predajné stratégie by mohli slovenským startupom výrazne pomôcť uspieť na medzinárodnej scéne.
Peter Kolesár, Partner, Civitta
Aby slovenské startupy lepšie konkurovali na zahraničných trhoch, mali by sa od začiatku zamerať na globálny trh, pretože podľa Startup Genome Global Startup Ecosystem Report 2024 príjmy startupov, ktoré „sú globálne od prvého dňa“, rastú dvakrát rýchlejšie. To znamená, že by si mali vybudovať silné lokálne a globálne väzby, budovať kvalitné vzťahy s inými foundermi, odborníkmi a investormi a vyhľadávať príležitosti na spoluprácu s medzinárodnými partnermi. Takto môžu získať cenné znalosti a osvedčené postupy, ktoré im pomôžu vyvíjať produkty s globálnym dosahom a efektívne expandovať na nové trhy.
3. Ktoré startupy sa podľa vás oplatí sledovať v roku 2025?
Tamara Krištúfková, Community & Project Manager, Seed Starter Slovenskej sporiteľne
V roku 2025 budem ja osobne pozorne sledovať startupy, ktoré boli finalistami Startup Awards Slovensko ako aj jeho víťaza Ekolive, ale aj tie, ktoré sa dostali do rebríčka Deloitte Fast 50, ako napríklad Trama, Seerlinq a Vestberry – startup z portfólia Seed Startera.
Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing
My ako právnici budeme určite sledovať startupy, ktoré aplikujú AI v oblasti legal tech prípadne fintech. Pekným príkladom je projekt Widen, účastník Startup Awards, ktorý automatizuje a zlacňuje základnú finančnú due diligence pre investorov alebo slúži ako pomôcka pre finančné inštitúcie a poradcov. Sme tiež zvedaví, ako sa bude dariť startupu refunduj.sk, ktorý využíva AI na zjednodušenie posudzovania a vymáhania menších pohľadávok – konkrétne zo zmeškaných letov. Ďalším startupom, ktorému predpovedáme skvelú budúcnosť, je healthtech Seerlinq.
Tomáš Halász, CEO & Co-founder TrollWall
Pozornosť si podľa mňa zaslúžia Athlete Sync, TruCrowd a Ekolive, ktoré boli aj medzi finalistami tohtoročných SASK. Athlete Sync využíva AI na analýzu dát a pomáha trénerom vytvárať personalizované tréningy, TruCrowd využíva pokročilú biometriku tváre na overenie identity účastníkov podujatí. Ekolive, ktorý sa zároveň stal aj absolútnym víťazom SASK, má patentovanú technológiu eko-biolúhovania, ktorá produkuje biostimulanty a pôdne regenerátory.
Peter Kolesár, Partner, Civitta
Určite medicínske projekty ako MultiplexDX, Sensible Biotechnologies, Powerful Medical alebo po zlúčení s DNA Era aj Diagnose.me. Z deep-techových startupov môže byť už čoskoro zaujímavý príbeh GA Drilling. V Civitte budeme tiež pozorne sledovať príbehy víťazov tohtoročných Startup Awards, najmä firiem Ekolive, TrollWall alebo Nordics.io.
Ste startup s inovatívnym riešením, ktoré môže posunúť bankový sektor vpred? Neváhajte a dajte nám o sebe vedieť!