Seed Starter: Rok inovácií a podpory pre slovenské startupy
STARTUPY 12. 10. 2023
Pred rokom sa na slovenskom podnikateľskom horizonte objavila nová nádej pre mladé a inovatívne spoločnosti. Program Seed Starter Slovenskej sporiteľne si dal za cieľ pomáhať rozvíjať nápady začínajúcim founderom a uľahčiť im vstup do sveta biznisu. Michal Vanovčan, výkonný manažér tohto programu, hodnotí, ako slovenská startupová scéna dnes vyzerá a ako Seed Starter za rok svojho fungovania slovenským startupom pomohol.
„Dobré nápady nevznikajú, keď chodím každý deň do stabilnej práce, ale keď ma zaujme nejaký problém, ktorý sa dotýka aj veľa iných ľudí, a rozhodnem sa realizovať riešenie tohto problému,“ začína Michal Vanovčan vymenovávať dôvody, prečo sa Slovenská sporiteľňa rozhodla podporiť ľudí, ktorí s podnikaním ešte len začínajú alebo o ňom dokonca iba uvažujú.
Podľa neho sú to často práve startupy, ktoré prinášajú nové kreatívne nápady a riešenia a ktoré potom môžu mať pozitívny vplyv na celú ekonomiku. „Dobré riešenia sa môžu šíriť do zahraničia, a keď slovenská firma expanduje, prináša to výhody aj nám doma. Vznikajú nové pracovné miesta, ktoré obsluhujú aj zahraničné trhy,“ vysvetľuje Michal Vanovčan. Veľkou motiváciou pre vznik Seed Startera bola aj snaha zastaviť odchody mladých talentov do zahraničia.
„Myslíme si, že podnikavosť, ochota riskovať, ale aj možnosť mať silného partnera, ktorý vie s nápadom pomôcť, sú dôležité pre to, aby mladé talenty zo Slovenska neodchádzali a realizovali svoje podnikateľské nápady doma.“
Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne
Nové kontakty aj prvé investície
„Stretli sme sa s množstvom ideí i founderov a možno povedať, že Slováci generujú veľmi zaujímavé nápady. Toto bolo pre nás veľmi príjemné zistenie,“ hodnotí prvý rok fungovania výkonný manažér programu.
„To, čo je na startupe skutočne atraktívne, nie je len samotný nápad. Je to kombinácia tímu, ktorý za ním stojí, a nápadu, ktorý sa rozhodli zrealizovať.“
Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne
Za prvý rok sa Seed Starteru podarilo nadviazať množstvo kontaktov – záujem o spoluprácu prejavilo 130 spoločností. Pätnásť slovenských startupov absolvovalo aj intenzívny Startup Bootcamp. Founderi tak mohli zlepšiť svoju podnikateľskú propozíciu pre investorov či budúcich zákazníkov a získať znalosti o budovaní značky, predaji i financiách.
Dostali tak skvelú prípravu na to, aby so svojím startupom dokázali v budúcnosti uspieť. Vzhľadom na veľký úspech predchádzajúcich Startup Bootcampov je tento rok pripravený ďalší a je možné sa naň už prihlásiť.
Dva startupy – SmartHead a Blockmate – Seed Starter podporil aj investíciou, s tretím prebieha finálna príprava. Celkovo tak budú investície do startupov od Seed Startera v prvom roku fungovania dosahovať približne 1,4 milióna eur.
Náročná cesta slovenských startupov za investíciami
Podľa Michala Vanovčana slovenské startupy čelia na začiatku viacerým problémom a jeden z najvážnejších je, že im chýba dostatočný kapitál. Dôvodom je jednak situácia na globálnom trhu, ktorá v súčasnosti rizikovým investíciám nepraje, ale aj nízka priemerná výška investícií: „V porovnaní s ostatnými krajinami CEE regiónu Slovensko v investíciách do startupov zaostáva – je to len približne 30 eur na obyvateľa. V Českej republike je to 80 eur a v Rumunsku viac ako 100 eur.“
„Zmyslom Seed Startera však nie je len investovať do startupov, ale aj nájsť spôsob, ako ich produkt alebo službu zakomponovať do fungovania banky – či už formou rozšírenia ponuky pre našich klientov, alebo tým, že sa sami staneme používateľom produktu, ktorý firma ponúka.“
Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne
O to dôležitejšie je, aby slovenské firmy našli priestor na rast a silného partnera, ktorý im ponúkne pomoc už vo fáze tzv. seedu, teda ešte predtým, ako budú môcť využiť tradičné bankové produkty, ako sú napríklad úvery. Vďaka tomu, že Slovenská sporiteľňa je súčasťou skupiny Erste, majú startupy navyše aj veľkú príležitosť škálovať a expandovať na zahraničné trhy.