Ako podiel formuje vzťahy medzi foundermi a investormi

STARTUPY  19. 11. 2024

Ak premýšľate o získaní externého kapitálu pre svoj startup, nevyhnutnou súčasťou každého vyjednávania s investormi bude pre vás slovíčko „equity“. Čo to vôbec je, aký dopad môže mať na štruktúru spoločnosti a aké sú rôzne spôsoby využívania equity, sa dočítate v ďalšej časti nášho startupového slovníka. 

Ako equity funguje v investičných kolách?

Koľko percent by mal teda founder investorovi ponúknuť a koľko si ponechať pre budúce investičné kolá? Priemerné podiely, ktoré investori získavajú v rôznych fázach financovania, sa líšia v závislosti od zrelosti startupu, odvetvia a hodnotenia firmy. Pozrime sa, aké sú ich priemerné hodnoty v jednotlivých investičných kolách:

Seed fáza

V tejto fáze founderi obvykle predávajú 10 – 20 % podielu firmy. Investori môžu poskytnúť kapitál vo výške 50 000 až 2 milióny eur, pričom hodnotenie startupu sa v tejto fáze môže pohybovať medzi 1 až 10 miliónmi eur. Ak teda napríklad investor poskytne 500 000 eur a hodnota startupu je 5 miliónov eur, investor získa 10 % podielu.

„Pre startupy môžu byť problémom tzv. hladní investori, ktorí si v úvodných investičných kolách vyjednajú príliš veľký podiel na úkor founderov. Tým môžu v budúcnosti výrazne brzdiť ďalší rozvoj a rast startupu, keďže komplikujú vstup nových investorov.“

Michal Vanovčan, líder Seed Startera Slovenskej sporiteľne 

Series A

V Series A investori zvyčajne získavajú 15 – 25 % podielu. Financovanie môže byť v rozmedzí od 2 do 15 miliónov eur, pričom valuácia spoločnosti sa v tejto fáze zvyčajne pohybuje už od 10 do 50 miliónov eur. „Founderi by mali zvážiť najmä to, koľko percent im po tomto kole zostane, pretože každé ďalšie kolo už znamená ďalšie výrazné riedenie podielu,“ upozorňuje Michal Vanovčan.

Series B a ďalšie investičné kolá

V tejto fáze investori získavajú zvyčajne ďalších 10 – 15 % podielu, v závislosti od toho, do akej veľkosti sa už startup podarilo vybudovať, a tiež podľa toho, koľko financií ešte pre svoj ďalší vývoj potrebuje.

Čo teda radí founderom v tejto oblasti Michal Vanovčan? „Founderi by sa mali snažiť ponechať si čo najväčší podiel aspoň v počiatočných fázach. Typicky sa odporúča, aby na začiatku vlastnili 80 – 90 % spoločnosti. Časť equity môžu mať rezervovanú v podobe tzv. stock option poolu, teda balíka akcií vyhradeného pre zamestnancov, z ktorého sa postupne rozdeľuje.“ 
 

Nezabudnite na sweet equity: Podiel pre zamestnancov

Práve spomínané zamestnanecké akcie sú spôsobom, ako umožniť zamestnancom získať podiel v spoločnosti. Podobný model je rozšírený na mnohých trhoch pod pojmom „sweet equity“ a skrývajú sa pod ním podiely, ktoré spoločnosti poskytujú svojim prvým zamestnancom ako náhradu za mzdu. Tento model je bežný v startupoch, ktoré si nemôžu dovoliť vyplácať vysoké mzdy, chcú však prilákať talentovaných profesionálov. Zamestnanecké akcie, ktoré máme na Slovensku, sú síce menej rozšírené ako sweet equity napr. v USA, ale v porovnaní s niektorými štátmi regiónu si držíme náskok. Napríklad v susednej ČR ešte celkom nefungujú. Zamestnanci tuzemských startupov tak môžu získať akcie firmy, čo motivuje k dlhodobému rastu a úspechu spoločnosti.

„Pre prvých zamestnancov je rozumné vyčleniť 5 – 15 % z celkového podielu spoločnosti. Toto percento potom bude slúžiť ako motivačný nástroj pre kľúčových zamestnancov, ktorí pomôžu startupu v kritických fázach jeho vývoja.“

Michal Vanovčan, líder Seed Startera Slovenskej sporiteľne 

V ideálnom prípade by teda delenie equity mohlo vyzerať takto:

  • Na začiatku má founder 100 % podielu. 
  • Po seed investícii, kde predá 15 % investorovi, mu zostane 85 %.
  • Po Series A, ak investor získa ďalších 20 %, mu zostane 68 % (pozn. výška podielu sa už počíta z nového základu, t. j. z 85 %).
  • Po Series B (s ďalšími 15 %) by founder držal približne 58 %.

Aké sú výhody a nevýhody equity pre founderov?

Výhody:

  • Prístup k veľkému kapitálu: Investor získa podiel, avšak startup získa potrebné financie na svoj rozvoj.

  • Motivácia pre zamestnancov: Prvé zamestnanecké akcie (sweet equity) vytvárajú lojalitu a dlhodobý záväzok voči startupu.

Nevýhody:

  • Riedenie podielov: S každým investičným kolom founderi postupne strácajú časť kontroly nad firmou. Môže nastať aj situácia, že investor a startup nedokážu dosiahnuť zhodu vo výške podielu. V tomto prípade je flexibilnejším riešením konvertibilná pôžička, ktorá investorom umožní previesť pôžičku na podiel v budúcnosti, keď bude hodnota startupu jasnejšia.

  • Tlak investorov: Investori očakávajú návratnosť, a preto môžu tlačiť na founderov v otázkach stratégie či ziskovosti. 

  • Riziko konfliktu: So zvyšujúcim sa počtom akcionárov môže dôjsť k rozporom ohľadom rozhodovania o smerovaní firmy.

Niektoré startupy sa však rozhodnú ísť inou cestou a vyhýbajú sa vonkajším investorom. Svoj rozvoj sa snažia financovať pomocou bootstrappingu – teda z vlastných zdrojov, čím si zachovávajú úplnú kontrolu nad firmou. Tento prístup je síce náročnejší, ale pre mnohých podnikateľov predstavuje spôsob, ako dosiahnuť úspech bez riedenia podielov.

Blog a novinky

Rok zmien a rastu. Čo dokáže startup za 12 mesiacov s podporou Slovenskej sporiteľne

Networking ako startupová rutina: 7 tipov, kam sa vybrať